Neváhejte nás kontaktovat na info@enercosolutions.cz

Plánujete realizovat energetický projekt a hledáte záruku, že dopadne dobře a zhodnotíte investované peníze? Pak jste tu správně.

Slovníček pojmů

Demokratizace energetiky

Demokratizace energetiky je posílení role koncového zákazníka na trhu s elektrickou energií. Zákazník má možnost vyrábět, prodávat a případně sdílet elektrickou energii. Do budoucna by mohl i svým chováním ovlivňovat konečnou cenu, kterou platí za elektrickou energii.

Energetická burza

Energetická burza je organizovaný trh, na kterém se obchoduje s energiemi, a to především s elektrickou energií a plynem. Energetická burza zajišťuje finanční vypořádání všech uskutečněných obchodů. Obchody probíhají buď formou aukcí, kdy se soustřeďuje nabídka a poptávka na jednom místě a v daném čase se vyhodnotí, což dále určí cenu elektřiny protnutím nabízeného a poptávaného množství. Nebo je obchodování průběžné, kdy je nabídka a poptávka párovaná v daném čase (např. pro danou hodinu nebo čtvrthodinu) průběžně podle odpovídajícího přebývajícího nebo nedostatečného množství elektřiny jednotlivých účastníků.

Energetická komunita

Energetická komunita je společenství lidí, kteří mezi sebou mají obchodní vztahy týkající se energií. Je to nadřazený pojem konceptům Energetického společenství a Společenství pro obnovitelné zdroje.

Energetická transformace

Energetická transformace je přechod ze stávajících konceptů v energetice ke konceptům novým. Energetika začínala velmi „jednosměrně“, elektřina byla vyrobená v elektrárně a putovala k zákazníkovi. V dnešní době už tato „jednosměrnost“ neplatí, elektrickou energii dokáže vyrobit i zákazník a posílat jí do elektrické sítě. Dále se Energetická transformace točí kolem čtyř D: Decentralizace, Dekarbonizace, Demokratizace a Digitalizace – tyhle pojmy vysvětlujeme ve Slovníčku samostatně.

Energetické společenství

Energetické společenství je skupina lidí nebo podniků, kteří se rozhodli toto společenství založit nebo do něj vstoupili, aby zlepšili energetické, sociální, ekonomické nebo i enviromentální situace v daném společenství. Můžete si to představit jako klasické družstvo. Na rozdíl od aktivního zákazníka musí být společenství registrované nejen v EDC, ale i u Energetického regulačního úřadu jako právnická osoba. Sdílet můžete s dalšími 999 členy, takže celkem vás může být až 1000, kde fungujete jako zákazníci nebo výrobci elektřiny. Jediné omezení je, že členové společenství se musí nacházet blíže u sebe – buď na území správních obvodů nejvýše 3 obcí s rozšířenou působností nebo na území hlavního města Prahy.

Energetický management

Energetický management je soubor činností a procesů zaměření na optimalizaci hospodaření s energiemi v budovách, průmyslových podnicích a areálech nebo organizacích s minimálním dopadem na změnu jejich interní struktury. Cílem energetického managementu je snížit náklady na energii, zvýšit efektivitu využití energie a snížit dopady na životní prostředí. Energetický management může obsahovat plánování výroby a spotřeby energie, monitorování a kontrolu výroby a spotřeby energie, optimalizace instalovaného výkonu výrobny, energetický audit, plánování a další strategie v rámci nakládání s energií

Energetický posudek vs Audit vs Studie proveditelnosti

Energetický posudek je dokument, který shrnuje informace o tom, jak si daný subjekt vede v rámci technických, ekologických a ekonomických parametrů určených zadavatelem energetického posudku včetně výsledků a vyhodnocení. Proti tomu energetický audit je soubor činností, které mají za cíl snížit celkové náklady na energie pro daný subjekt. Studie proveditelnosti je zase dokument, který popisuje a analyzuje investiční záměr a to jak z ekonomického, technického, právního ale i enviromentálního hlediska, a to ve všech významných oblastech daného projektu.

Fáze (studie) vs projekt

Ve studii analyzujete proveditelnost, možnosti a nebo rizika nějakého záměru. Je to taková rešerše toho co, kde kdy a za kolik je možné vytvořit a závěrem studie je nějaké doporučení (může jich být i více podle různých scénářů). Projekt je proti tomu jasně definovaný plán k realizaci nějakého záměru, který typicky vychází ze studie. Má toto navrhnuté řešení uvést do praxe.

Komunitní energetika

Komunitní energetika je koncept zaměřený na výrobu, spotřebu, sdílení, akumulaci a distribuci elektrické energie v rámci energetické komunity

Sdílení energie a komunitní sdílení

Sdílení energie je proces, kdy zákazník nebo organizace sdílí přebytečnou energii, kterou sám vyrobil s jinými zákazníky nebo organizacemi. Komunitní sdílení je sdílení elektrické energie v rámci definované energetické komunity.

Společenství pro obnovitelné zdroje

Společenství pro obnovitelné zdroje je významově stejné jako energetické společenství, může však navíc vyrábět další formy energie (teplo, plyn) z obnovitelných zdrojů.